Zabawy i eksperymenty z balonami

🎈 Dzieci i balony to bardzo częsty widok szczególnie podczas różnorodnych imprez i zabaw.
Warto mieć również na uwadze rozmaite zajęcia ogólnorozwojowe, które mają na celu stymulowanie rozwoju dziecka poprzez zabawę. Do tego celu można wykorzystać np. magiczne balony. ✅

🎈 Rozwijanie sprawności manualnej, zdolności poznawczych czy procesów myślowych – to tylko kilka korzyści, jakie płyną z takich zajęć. Bardzo ciekawym rozwiązaniem będą np. eksperymenty z balonami. Zapraszamy także do poprzedniego artykułu o wyprawce dla niemowlaków.

 

 

Balony z wodą – bitwa vs rzuty

➡️ Balon z wodą będzie szczególnie atrakcyjnym elementem kreatywnych zabaw dla dzieci. Jest to doskonała zabawa na imprezę urodzinową organizowaną na świeżym powietrzu.
Rozrywka rozpoczyna się już w momencie napełniania balonów wodą, gdyż ich kształt ulega przemianie, co wzbudza ciekawość maluchów.

⭐ Pierwszą propozycją zabawy jest bitwa na balony wodne. Podział na drużyny, tworzenie poligonów lub wyznaczanie stref – możliwości jest mnóstwo. Wystarczy odrobina kreatywności i wolnej przestrzeni.
⭐ Drugą propozycją jest rzut balonem do celu. Tutaj należy zorganizować miejsce z którego dzieci będą rzucały wypełnione wodą balony np. w tarczę. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie najwięcej punktów. Jest to świetny trening koordynacji oraz siły, a także elementów współzawodnictwa.

 

 

Domowe gniotki balonowe

Gniotki z balona i maki to doskonała forma rozwojowa dla kreatywności dzieci. Stanowi również świetną zabawkę sensoryczną. Do wykonania domowego gniotka będą potrzebne:
balon,
mąka ziemniaczana,
mała butelka,
kawałek sznurka lub wstążki,
flamaster,
nożyczki,
lejek.

Zabawka z Balona - Domowy Gniotek - Zabawka Sensoryczna Antysresowa

✅ Kreowanie balonowego gniotka rozpoczynamy od  przesypania mąki przez lejek do wysokości ok. 3/4 butelki. Dmuchamy balonik, skręcamy i zakładamy na szyjkę butelki.
Teraz wystarczy obrócić ją tak, aby mąka przesypała się dalej do nadmuchanego balona. Wypełniony mąką balon usuwamy z butelki, delikatnie spuszczamy powietrze i robimy supełek.

✅ Ostatnim etapem jest dekorowanie. Włosy wykonujemy ze sznurka lub wstążki, a dzięki flamastrowi możemy stworzyć niepowtarzalną buźkę.
Taki gniotek z mąką będzie doskonałą formą zabawki, ponieważ zmniejsza poziom stresu oraz negatywnych emocji, poprawia koncentrację, wzmacnia mięśnie rąk oraz wspomaga rozwój małej motoryki.
Inną zabawką sensoryczną mogą być kolorowe bańki mydlane, o których mamy następny artykuł, do którego serdecznie zapraszamy.

 

 

Balonowy taniec – wspomaganie rytmiki

➡️ Najpopularniejszą zabawą znaną niemal każdemu dziecku jest taniec w parach z balonem, który znajduje się  pomiędzy głowami. Ta zabawa wspomaga koncentrację, jak i również naukę reagowania ruchem na zmiany tempa oraz dynamiki.

Nauka rytmiki wpływa m.in. na wrażliwość słuchową, wzbogacając umysł dziecka o podstawowe wiadomości. Balonowy taniec może być doskonałą zabawą podczas szkolnej dyskoteki, imprezy urodzinowej czy festynu.

 

 

Balonowe rzutki

➡️ Do wykonania balonowych rzutek będziemy potrzebowali: 🎈 tablicy – może być kartonowa lub z brystolu, taśmy klejącej, długiego drewnianego patyczka oraz plasteliny. 🎈
Balonowe fantazje z rzutkami to doskonała zabawa dla starszaków, które nie reagują krzykiem na pękające balony. Pierwszym etapem będzie przygotowanie tarczy z balonami.

✅ Tutaj można wykazać się kreatywnością, ponieważ ułożenie balonów zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości dziecka. Możemy wybrać 5 kolorów, które będą rozłożone zgodnie z ustaloną punktacją.
Kolejnym krokiem jest wykonanie rzutki. Tutaj wystarczy drewniany patyczek okleić plasteliną w wybranym kolorze. Ostatnim etapem jest już tylko dobra zabawa.

Balonowe Rzutki - Ciekawy Pomysł

✅ Jeżeli chcemy urozmaicić dzieciom ten sposób rozrywki, wystarczy, że przed nadmuchaniem wybranych balonów, wrzucimy do nich jakiś drobny element, np. cukierek lub minimalistyczny gadżet. Będzie do dodatkowa motywacja dla dzieci, aby zawalczyć o swoje.

 

 

Balonowe maski

Zabawa w balonowe maski doskonale wpływa na pobudzenie wyobraźni oraz kreatywności dzieci.
Do ich wykonania będą potrzebne:
🎈 balony,
🎈 pisaki,
🎈 klej 
🎈 artykuły dekoracyjne – w tym: ⭐ bibuła, koraliki, dekoracje filcowe czy samoprzylepne diamenciki lub naklejki.

✅ Projekcję balonowych buziek rozpoczynamy zazwyczaj od wykreowania wymyślonej minki. Może być to szeroki uśmiech, usta z wyciągniętym języczkiem lub uśmiech podkreślający blask namalowanych zębów.
Następnie przychodzi czas na uwolnienie inwencji twórczej i dekorowanie balonów – doklejanie włosów, diamentowe piegi lub naklejki rumieńce – tutaj zabawa nie zna granic, a wyznaczyć mogą je jedynie kreatywne dzieciaki.

 

 

Eksperyment z wykałaczką i balonem

➡️ Nauka poprzez zabawę to jedna z najbardziej skutecznych metod, jaka jest stosowana zarówno przez rodziców, jak i wychowawców w placówkach edukacyjnych.
Balony z gumy przydadzą się do wykonania pewnego eksperymentu, w którym niezbędna będzie długa, drewniana wykałaczka, woda oraz balonik.

Co dalej ❓
✅ Dmuchamy balon mniej więcej do jego średniej wielkości, tak aby zostało jeszcze trochę miejsca i zawiązujemy go w supełek. Następnie moczymy drewnianą wykałaczkę w wodzie i… przebijamy balon w miejscu, gdzie był wiązany.
Docieramy do samej góry…

🎈 I nic się nie dzieje, ponieważ balon został przekłuty w miejscu, gdzie występuje najmniejsze naprężenie gumy – w tych miejscach działa bowiem największa siła spójności określonych cząsteczek, z których wyprodukowany został wybrany przez nas balon.
Taki eksperyment z balonem będzie doskonałym zajęciem, które wspomoże rozwój dziecka. ✅

 

 

Balon, soda i ocet

➡️ Kolejnym wartym uwagi eksperymentem, który z pewnością zaciekawi nasze dziecko, będzie eksperyment z balonem, sodą oczyszczoną oraz octem. Tutaj efekt to reakcja chemiczna, która zaciekawi każdego.

✅ Aby rozpocząć doświadczenie, należy wlać do butelki szklankę octu, a do środka balona wsypać 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Następnie balon zakłada się na butelkę, przesypuje zawartość sody do butelki z octem i obserwuje, co się wydarzy.
Taki odlotowy balon po wymieszaniu składników pobudza następującą reakcję: bąbelkowanie, pienienie, gazowanie (wydzielanie się dwutlenku węgla, który wypełnia balon unoszący się na szyjce butelki). 🎈

✅ Równie ciekawe dla dzieci mogą okazać się gry planszowe. Jest obecnie taki duży wybór gier, że wiele może zaskoczyć dzieci. Innym pomysłem mogą być klocki Lego w kształcie kwiatów, czy znanych budowli, a może takie klocki, które przekształcają jedno zwierzę w drugie ❓  O wszystkich tych rodzajach klocków mamy artykuły na blogu, do których serdecznie zapraszamy.

 

 

Balonowa elektryzacja

➡️ Pierwszy balon przeznaczony do eksperymentowania powinien być gumowy lub lateksowy, ponieważ będzie nam służył do tego, aby wytłumaczyć dziecku zjawisko elektryzowania się przedmiotów

Elektryzujące Działanie Balonów - Naelektyryzowane Włosy

✅ Do wykonania tego zadania należy wykorzystać: balon, strzępki papieru – gazetowego lub z bloku rysunkowego oraz wełniany szalik. Nadmuchany balon należy energicznie potrzeć o szalik i zbliżyć do kawałków papieru.

✅ Możemy też skorzystać z drugiego sposobu i  naelektryzować balon włosami, które same zaczną ulegać procesowi elektryzacji i unosić się do góry wraz z balonem.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kiedy wynaleziono balon?

Historia balonów, które znane są nam dzisiaj, rozpoczęła się w roku 1824 w Londynie. To właśnie wtedy wykorzystywano je do eksperymentów z wodorem. 23 lata później podczas prac nad wynalezieniem nowego materiału na dętki rowerowe, pewien uczony o nazwisku Ingram przez przypadek wynalazł pierwsze balony sprzedawane jako zabawki w Londynie. Postanowił wyciąć z kartonu kocią głowę, a następnie zanurzyć ją w naczyniu z lateksem i napompować około 2000 sztuk takich zabawek.

Jak nadmuchać balon helem?

Pompowanie balonów (szczególnie foliowych) helem upodabnia się do techniki wykorzystującej powietrze. Wystarczy wsunąć końcówkę butli z helem do wąskiej końcówki balona i wypełnić go gazem. Gotowy balon zabezpiecza się przed ucieczką gazu, zatykając zawór samozamykający.

Jakie są najpopularniejsze modele balonów?

Wśród najbardziej popularnych obecnie modeli balonów, wymienić można: balony foliowe, balony z konfetti oraz balony cyfry i literki.